Načítám Akce

« Všechny Akce

Kulatý stůl s názvem „Jak ven ze současné krize pedopsychiatrie: ČEKÁME. A CO DÁL?“

3 června @ 14:00 18:00

Akce je součástí odborného doprovodného programu ZLÍN FILM FESTIVAL – 64. mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež.

Situace dětské psychiatrie v ČR není dobrá, dětí s bolavou duší přibývá, odborná pomoc je těžko dostupná. Lůžková péče je v dosahu vlastně pouze pro ty v přímém ohrožení života. A tak čekáme. Týdny. Měsíce. Rodiče čelí svým vlastním emocím a také svým naučeným reakcím na neznámé. Snaží se, zlobí se, pláčou, nabízí pomoc, trestají. Ale nic z toho, co umí, nefunguje. Naráží na uzavřenost dětí, na jejich odmítání, často doprovázené agresivními projevy. Dlouhý boj stojí mnoho energie. A psychicky rozložený rodič není oporou.

Ať jsem pedagog, školní psycholog, vedoucí volnočasových aktivit pro děti, … nebo jsem já ten rodič.

Co můžeme dělat při čekání na termín u odborníka? Jak vytrvat, nerezignovat? Jak pomoci vlastními silami, a přitom ustát každodenní strach a obavy? Proč je důležitá psychohygiena blízkého okolí dětí, které mají psychické obtíže? Jak na to? Jak podpořit emoční a psychickou odolnost všech, které situace zasahuje? Co je teď tím hlavním úkolem rodičů a odborníků kolem dítěte?

Vystupující:

  • Mgr. Adéla Gregor, vedoucí Sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi
  • Dita Loudilová, ředitelka Nadačního fondu Kapka Naděje
  • PhDr. Markéta Školoudová, ředitelka organizace Dům tří přání, z.ú., Praha
  • Gabriela Švejdová, influencerka a protagonistka televizního dokumentu Co je ti? Nic.
  • MUDr. Jan Uhlíř, vedoucí lékař dětské a dorostové psychiatrie, Fakultní nemocnice Ostrava
  • Mgr. Marek Mikláš, MBA, ředitel Poradenského a krizového centra, p. o. (moderátor)

Součástí akce je projekce dokumentu „Co je ti? Nic“. Dokument mapující stav dětské psychiatrické péče v České republice natočil režisér Jiří Podlipný, Česká televize na něm spolupracovala s Nadačním Fondem Kapka naděje. Do hlubin bolavé dětské duše nám umožní se podívat vizualizace AI pod vedením kameramana Jiřího Studničky.

Přihlášení na akci zde.

Organizátory akce jsou:

Poradenské a krizové centrum, p.o., jehož posláním je pomáhat lidem v náročných životních situacích. Je realizátorem projektu Podpora duševního zdraví v rodinách ve Zlínském kraji.

nastejnevlne.cz

pkcentrum.cz

Nadační fond Kapka Naděje, jehož hlavními oblastmi zájmu jsou hematologie, onkologie a dětská psychiatrie. Jeho podpora míří od novorozeneckých, přes pediatrická a onkologická oddělení až po paliativní péči.

kapkanadeje.cz

Společně se věnují osvětě a edukaci tématu duševního zdraví u dětí a celkové destigmatizaci tématu psychiatrické péče v ČR.